Veel van mijn geschiedenis zuigt: de stille inclusiviteit van NBC's tijdloos

Tijdloze sleutelkunst: Abigail Spencer als Lucy Preston, Matt Lanter als Wyatt Logan, Malcolm Barrett als Rufus Carlin

Er is een plek op tv waar diversiteit en inclusie een constante aanwezigheid zijn, waar vrouwen en niet-blanke personages niet worden bepaald door hun ras of geslacht, waar het blanke reddercomplex letterlijk de motivatie is van de Big Bad, en waar dit alles gebeurt rustig, met nauwelijks openlijk sociaal-politiek commentaar. Deze plek is NBC's retro-tijd-reis-avontuur Tijdloos , en daar ben ik net zo verbaasd over als jij.

Voor degenen onder jullie die niet kijken - en te oordelen naar de kijkcijfers van de show, zijn dat waarschijnlijk de meesten van jullie - het uitgangspunt van Tijdloos is prachtig klassiek in zijn eenvoud. Connor Mason (Paterson Josephy), een rijk, teruggetrokken genie, vindt een tijdmachine uit, die prompt wordt gestolen door een schurk die blijkbaar vastbesloten is de geschiedenis te veranderen. Dus rekruteert de regering een team om hem te stoppen: Lucy (Abigail Spencer), een geschiedenisprofessor, Wyatt (Matt Lanter), een soldaat, en Rufus (Malcolm Barrett), een ingenieur die de enige persoon is die de resterende tijdmachine kan besturen ( want er zijn er natuurlijk twee). Ze vliegen door de tijd, beleven een heleboel avonturen en persoonlijke drama's, en komen er uiteindelijk achter dat de man die ze achtervolgen eigenlijk probeert de echt baddy, een schimmige organisatie die de geschiedenis voor haar eigen doeleinden probeert te manipuleren.

Ondanks dit diep retro uitgangspunt en deze stijl, Tijdloos schuwt de meeste stijlfiguren die bij het genre horen en verzamelt in plaats daarvan een van de meer diverse casts op netwerk-tv. Van de drie helden is er slechts één (Wyatt) blank en mannelijk, en Lucy is de feitelijke hoofdpersoon, niet hij. De belangrijkste ondersteunende cast bestaat uit een zwarte man (het eerder genoemde miljardairgenie) en twee gekleurde vrouwen - van wie er één, Agent Christopher (Sakina Jaffrey), de hoogste institutionele autoriteit heeft in de hele show.

Tijdloos is zo'n beetje het perfecte tegenargument voor al diegenen die beweren dat racisme, seksisme, homofobie, et al. zijn acceptabel of noodzakelijk in historische drama's (of quasi-historische fantasieën) want zo was het toen! Het team heeft de afgelopen drie eeuwen gereisd, en niet één keer is Lucy bedreigd met verkrachting - moord en marteling, net als de rest van het team, zeker, maar nooit is ze op een genderspecifieke manier bedreigd. Rufus heeft ondertussen een kunstvorm gemaakt van wrang commentaar op het racisme van een bepaald tijdperk: we redden de geschiedenis van rijke blanken - veel van mijn geschiedenis is waardeloos. Zijn takedowns variëren van het belachelijke Fresh Prince Of Bel Air themalied als een gesproken woordgedicht van Langston Hughes) aan het epos, zoals toen hij een racistische bewaker deze tirade gaf in de jaren dertig in de pilot:

Ik zit in een verdomd stenen tijdperk, maar man, ik hoop dat je een lang, lang leven zult leiden. Lang genoeg om Michael Jordan te zien duiken, Michael Jackson te zien dansen, Mike Tyson te zien slaan - eigenlijk gewoon elke zwarte man genaamd Michael! PB? Ja, hij stapt uit. Oh, hij deed het, maar het kan ons niet schelen! En Obama, hij is de president. 2008. Dat wordt klote voor je! Ik hoop dat je het allemaal ziet, want de toekomst staat niet aan jouw kant, jongen .

Het is een show die het koord weet te bewandelen tussen vrolijke historische geek-outs en puntige herinneringen dat deze geromantiseerde tijdperken uit het verleden allesbehalve romantisch en glamoureus waren voor de meerderheid van de bevolking.

Ondanks dit, Tijdloos is het soort show dat het ras of geslacht van de personages niet op de voorgrond van hun verhaallijnen plaatst. De verhalen van Rufus en Mason zijn dat niet over omdat ze zwarte mannen zijn, gaan ze respectievelijk over een ingenieur zijn die is vastgebonden in een veel actievere en enge baan, en een miljardair zijn die een doos met problemen van Pandora heeft uitgevonden. Agent Christopher, de overheidsagent die toezicht houdt op de missies, heeft haar autoriteit nooit in twijfel getrokken op basis van geslacht of ras - het wordt zelfs niet geïmpliceerd. Jiya (Claudia Doumit), de tech-expert van het team, is op elk moment de slimste persoon in de kamer, maar er wordt zelden of nooit ophef over gemaakt dat ze een WOC in een STEM-veld is; we geven meer om haar relatie met Rufus en haar door tijdreizen veroorzaakte hallucinaties. En hoewel Lucy's langdurige wil-zij-niet-zij-spanning met Wyatt een favoriete verhaallijn van fans is, domineert het nooit haar verhaal en verandert het haar nooit in The Love Interest™. Inderdaad, ik zou een gok wagen dat dit precies is waarom kijkers maken verbinding met het romantische subplot, want het is precies dat: een subplot dat organisch is geëvolueerd uit de chemie van de personages, in plaats van vanaf het begin te worden getelegrafeerd.

Het lijdt geen twijfel dat het belangrijk is dat er verhalen zijn die specifiek zijn over de ervaringen van personages die geen hetero, cis, blanke mannen zijn, vooral in het sci-fi / fantasy-rijk, dat zo'n geschiedenis heeft van heteroseksuele blanke mannelijke hoofdrolspelers die de dag redden. Toont zoals Zwarte bliksem , of de late klaagde Agent Carter , en films zoals Wonder Woman en Zwarte Panter zijn grensverleggend en spectaculair noodzakelijk. Maar het is ook verfrissend, vooral in genre-tv, om inclusiviteit en diversiteit te hebben die volledig casual is. De verleiding kan zo vaak zijn om identiteit boven karakter te stellen om een ​​punt te maken over de behandeling van een gemarginaliseerde groep, maar dat kan soms ook tot gevolg hebben dat karakters in dozen worden gedaan of dat schrijvers het gevoel krijgen dat ze hun plicht hebben gedaan zodra ze hebben hun symbolische minderheids-sidekick opgenomen.

Tijdloos is geen show over diversiteit of gemarginaliseerde groepen, maar het verweeft die stemmen voortdurend en bewust in het DNA van zijn verhalen. Zelfs als het gaat om historische figuren, richten de afleveringen zich vaker wel dan niet op figuren die deel uitmaakten van gemarginaliseerde gemeenschappen (Wendell Scott), die doorgaans worden beschouwd als perifere personages in plaats van historische A-listers (de zoon van Abraham Lincoln, de minnares van JFK), of allebei. Het concept van de serie druist in tegen het idee van uitverkorenen die zo vaak blanke mannelijke redders zijn - in feite zijn de overkoepelende schurken een door blanken gedomineerde organisatie die lijkt te denken dat zij de uitverkorenen zijn om de mensheid te redden en te snoeien tot zijn beste elementen— huivering . Het is misschien een retro-ravotten die zichzelf niet al te serieus neemt, maar dat is wat heeft toegestaan Tijdloos om stilletjes zijn diverse stemmen en onbezongen helden op de voorgrond te plaatsen.

(afbeelding: NBCUniversal)

Amanda Prahl is een toneelschrijver, tekstschrijver en freelance schrijver met regionale en universitaire theatercredits, teksten op HowlRound, BroadwayWorld, Slate en PopSugar, en sterke meningen over Doctor who . VolgenAmandaop Twitter @storyologist_ap .